همشهری یزد (دوشنبه 12 شهریور 97)؛ "جولان متکدیان در اتوبوس‌های شهر"

همشهری یزد (دوشنبه 12 شهریور 97)؛ "جولان متکدیان در اتوبوس‌های شهر"

متن خبر روزنامه همشهری یزد(دوشنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۷)؛

جولان متکدیان در اتوبوس‌های شهر؛

 

اتوبوس به ایستگاه میرسد و طبق معمول راننده فقط در جلویی آن را باز می‌کند تا مسافران یکی یکی بلیت‌های خود را بپردازند و سپس سوار شوند. مسافران یکی یکی وارد اتوبوس می‌شوند. در همین حین پیرمردی خمیده با کوله باری از جنس چادرشب از اتوبوس بالا میآید و با این که صندلی جوانی را به احترام سن و سالش هدیه میگیرد اما چند دقیقه بعد از جا بلند میشود و از میان جمعیت مسیر عقب اتوبوس را در پیش می‌گیرد. پیرمرد با چشمان سبز رنگ و پوست روشن ولی چروکیده، بلند بلند ناله می‌کند و می‌گوید: «به من کمک کنید» در عین حال نیز گاهی در میان خواسته‌هایش سر دعوا با مسافران می‌گیرد ولی آنقدر گرم کار و ناله کردن است که حتی متوجه نمیشود که به قسمت انتهایی اتوبوس و میان جمعت بانوان رسیده است.

 

اتوبوس چند ایستگاه بعد در حالی متوقف میشود که پیرمرد که حالا اسکناس‌های رنگارنگی را از مردم گرفته، از پله‌های اتوبوس پایین می‌رود و راننده اتوبوس هم مانند دیگر مردم بخشنده یزد، کرایهای از او طلب نمیکند. کنجکاوانه از اتوبوس پیاده میشوم و پیرمرد را دنبال می‌کنم ولی در تقاطع یکی از خیابان‌های مرکز شهر، دوباره مسافر اولین اتوبوسی میشود که از راه می‌رسد.

 

اتوبوس متوقف میشود و او از پله‌های آن بالا می‌رود و طبق روال قبل آنقدر به مرحمت راننده امیدوار است که بلیتی هم نمیپردازد. با دقت تعداد اندک مسافران را برانداز می‌کند، کلاه سرش را کمی‌جابجا میکند و دوباره ناله گدایی سر میدهد. نوبت به من میرسد و من در دوراهی ماندهام که گداپروری کار درستی است یا به احترام سنش باید به او کمک کنم؟

 

در ذهنم با حرفهای مسئولان شهرداری که همیشه از تکدی‌گری به عنوان خط قرمز این نهاد یاد می‌‏کنند، درگیر میشوم، سخنانی که اصرار دارند که همه گدایان، فقیر نیستند و کمک کردن مردم به آنها، باب سوءاستفاده برخی از آنها را در جامعه بسط می‌دهد و این که لازم است مردم از طریق نهادهای متولی نیازمندان به قشر محروم جامعه کنند.

 

اتوبوس به تقاطع بعدی می‌رسد و من زودتر از توقف اتوبوس، فرصت را غنیمت شمرده و به سمت راننده می‌‏روم و با لبخند میپرسم: «آیا قانونی برای پیاده کردن متکدیانی که در اتوبوش تکدی‌‏گری می‌کنند وجود ندارد؟»

 

راننده که کمی‌بهت زده شده است، پاسخ می‌دهد: « او یک شهروند است و قانوناً نمیتوانم او را پیاده کنم.»

 

متکدیان، مسافر هر روزه اتوبو‌س‌های شهری هستند که در خلوتی و شلوغی، رزق خود را از میان مسافران اتوبوس طلب می‌کنند. با هر کس که به آنها کمک کند با مهربانی برخورد می‌کنند و اگر کسی از آنها روی گرداند، مورد غضبشان واقع می‌شود.

 

به نظر می‌رسد متکدیان دریافته‌اند که کدام خطوط اتوبوسرانی شهر برای تکدی گری مناسب‌تر است. آنها بیشتر در مرکز شهر در مسیرهای اصلی و در مسیر دانشگاه‌ها حضور دارند و با توجه به سوار شدن رایگان به اتوبوس‌ها، خطوط را به صورت رفت و برگشتی طی می‌کنند تا دست پر برگردند.

 

آنها به رافت و مهربانی یزدی‌ها واقفند و می‌دانند کمتر شهروند یزدی است که دست متکدیان را برای کمک کوتاه کند و از همین روی درآمد خوبی کسب می‌کنند اما مردم باید واقف باشند که این روحیه، منجر به گداپروری خواهد شد.

 

ایجاد بستر تکدی‌گری با کمک‌های شهروندان

 

مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری یزد با اشاره به اهمیت نقش مردم برای جلوگیری از گداپروری در شهر می‌گوید: نحوه صدقه شهروندان یزدی به متکدیان باعث ایجاد بستری برای افزایش حضور متکدیان شده است به طوری که در بسیاری از شهرهای کشور معروف است که مردم یزد کمک خوبی به متکدیان دارند.

 

«امرالله سیف‌الدینی» ادامه می‌دهد: شهروندان یزدی باید به این موضوع واقف شوند که هر نوع صدقه دادن، پاسخ معنوی ندارد از این رو امامان جمعه و جماعت باید در این ارتباط مردم را توجیه کنند که هر نوع صدقه دادن، پس انداز اخروی قرار نمی‌گیرد.

 

وی با تاکید بر اینکه متدکیان از مهربانی شهروندان یزدی سوء استفاده می‌کنند، می‌افزاید: تکدی گری با دو عامل کمک دهنده و کمک گیرنده ارتباط دارد و هر گاه نقش هر کدام کمرنگ شوند، تکدی گری نیز کمرنگ‌تر خواهد شد.

 

این مسئول با بیان اینکه کمک‌ با متکدیان با نیات خاص انجام می‌شود، اظهار می‌کند: این کمک با هر نیتی که باشد، کمک بستری برای افزایش تعداد متکدیان در یزد است.

 

یزدی نبودن متکدیان شهر

 

مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری یزد با اشاره به اینکه متکدیان یزد اصلا یزدی نیستند، می‌گوید: این متکدیان از شهرهای دیگر وارد می‌شوند چرا که یزد را بستر مناسبی برای تکدی‌گری می‌دانند و حتی بسیاری از انها اتباع بیگانه هستند و در شهر متکدی یزدی نداریم.

وی می افزاید: تا زمانی که کمک‌های مردمی‌به این صورت و با این شدت وجود دارد، شهر یزد پذیرای خیل عظیم متکدیان خواهد بود.

 

سیف‌الدینی تاکید می‌کند: شهرداری یزد مسئول جمع‌آوری متکدیان و تحویل آنها به دستگاه‌های همکار برای ساماندهی است و صرفا وظیفه جمع‌آوری و تامین محل را دارد و موظف ترین دستگاه‌های مسئول برای ساماندهی متکدیان اداره بهزیستی، دادگستری، نیروی انتظامی‌و کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند.

 

وی با بیان اینکه ساماندهی متکدیان در همه شهرهای کشور با مشکل مواجه است، بیان می‌کند: ساماندهی تنها به جمع‌آوری از سوی شهرداری‌ها محدود شده است و حتی شهرداری‌ها هزینه نگهداری متکدیان جمع‌آوری شده در مراکز بهزیستی را نیز پرداخت می‌کنند.

 

 

نقش دستگاه‌های مسئول در ساماندهی متکدیان

 

مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری یزد اظهار می‌کند: نقش نیروی انتظامی‌برای ساماندهی حضور متدکیان در شهر باید پررنگ‌تر شود. چطور ممکن است افرادی در شهر ما پرسه بزنند که کارت اقامت و تردد ندارند و فرزندان این خانواده‌ها عمدتا در شهر به تکدی‌گری مشغول هستند.

 

وی از شهروندان یزدی می‌خواهد که به متکدیان کمک نکنند، چرا که  این کمک باعث تشویق متکدی می‌شود و مردم باید بدانند که کمک‌های مالی باید هدف دار شود و به کمک مستقیم اکتفا نکنند.

 

سیف‌الدینی ادامه می‌دهد: مردم می‌توانند حضور متکدیان در شهر را به صورت شبانه روزی به مرکز پیام شهرداری به شماره 37250020 اعلام کنند تا ماموران شهرداری نسبت به جمع‌آوری این افراد اقدام کنند.

 

 

حساب‌های میلیونی متکدیان

 

مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری یزد درباره بازگشت متکدیان به شهر چند روز بعد از دستگیری اظهار می‌کند: این گونه نیست که همه متکدیان چند روز پس از دستگیری به شهر بازگردند و تنها 2 تا 3 درصد از متکدیانی که جمع‌آوری می‌شوند دوباره به شهر ورود می‌کنند اما وفور متکدی، این تصور را در بین شهروندان ایجاد کرده است.

 

وی درباره حساب‌های میلیونی متکدیانی که در یزد حضور دارند نیز اظهار می‌کند: حساب‌های میلیونی بیشتر متعلق به متکدیان بزرگسال ایرانی غیریزدی است و شهرداری نمی‌تواند به حساب این افراد ورود کند. دستگاه‌های مختلفی در این مسیر نقش دارند و باید راهکاری بیندیشند که این وضعیت بهبود یابد.

 

ممنوعیت ورود متکدیان به اتوبوس ها

 

مدیر عامل سازمان حمل ونقل بار و مسافر شهرداری یزد با اشاره به اینکه ورود متکدیان به اتوبوس های شهری ممنوع است، اظهار می کند: رانندگان موظف هستند با ورود متکدیان به داخل اتوبوس ها و تکدی گری خودداری کنند.

 

«محمدرضا شفیعی» با تاکید بر اینکه تکدی گری در اتوبوس های شهر یزد امری فراگیر نیست، ادامه می دهد: البته بخشی از متکدیان در قالب دست فروش وارد ناوگان می شوند که ابزار قانونی برای برخورد با آنها وجود ندارد.

 

وی می افزاید: این افراد در قالب مسافر اما برای دست فروشی وارد اتوبوس می شوند و برخورد رانندگان با این افراد نیز مانند سایر مسافران است.

 

روابط عمومی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد