صفحه نخست روزنامه همشهری یزد مورخ دوشنبه 02 مهرماه 1397؛ سیمای فرسوده ناوگان حمل و نقل عمومی یزد

صفحه نخست روزنامه همشهری یزد مورخ دوشنبه 02 مهرماه 1397؛ سیمای فرسوده ناوگان حمل و نقل عمومی یزد

صفحه نخست روزنامه همشهری یزد
 دوشنبه 02 مهرماه 1397
 سیمای فرسوده ناوگان حمل و نقل عمومی یزد
  
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: 8470 دستگاه در صنعت حمل و نقل و نیز بار و 730 دستگاه در جابجایی مسافر در استان فعالیت دارد که بخش عمده آن فرسوده و نیازمند به نوسازی و بازسازی دارد. 
«محسن صادقیان»  در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله اولویت های مهم در حوزه عمرانی است، اظهار کرد: بسیاری از ناوگان شهری و درون شهری استان فرسوده است. 
وی افزود: در حوزه درون شهری هم کل ناوگان 2850 دستگاه است که از این تعداد 80 درصد اتوبوس و مینی بوس و 30درصد تاکسی ها نیز فرسوده است. 
معاون استاندار یزد با بیان اینکه برخی خودروهای حمل و نقل بیش از 14 سال از زمان ساخت آن می گذرد، ادامه داد: در حالی که در بسیاری کشورها میانگین عمر مفید ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار پایین تر از این عدد است، چنین شرایطی ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را دو چندان کرد. 
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه نوسازی ناوگان به 3 دستگاه راه و شهرسازی ، صنعت ، معدن و تجارت و وزارت کشور مربوط می شود هنوز تصمیم واحدی برای رسیدن به راهکار مناسب و عملیاتی گرفته نشده است. 
این مسئول ادامه داد: نارضایتی مسئولان حوزه حمل و نقل و مردم از خدمات نامناسب این بخش در شهرها، موجب شد استقبال مردم از ناوگان درون شهری، روز به روز کاهش یابد. 
معاون استانداری یزد این چالش را زمینه ساز کاهش ایمنی و افزایش مشکلات ترافیکی داخل شهری عنوان کرد و گفت: در حوزه برون شهری فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی موجب کاهش ایمنی در جاده ها ، افزایش کرایه و نارضایتی رانندگان شده است. 
به گفته صادقیان تسهیلات ارائه شده تاکنون نتوانسته راهگشای این مشکلات باشد چون بخش خصوصی و رانندگان در دریافت وام و بازپرداخت آن به دلیل عدم درآمدزایی با مشکل مواجه هستند و از سوی دیگر ، شهرداری ها توان دریافت وام و نوسازی ناوگان را ندارند. 
وی تأکید کرد: به همین دلیل دولت باید طرح ویژه ای را برای نوسازی حمل و نقل خصوصا در بخش درون شهری پیگیری کند تا مشکلات حل شود.  
 
 
روابط عمومی سازمان حمل ونقل بار ومسافر شهرداری یزد