شهردار منتخب: ناوگان حمل و نقل عمومی توسعه می یابد

شهردار منتخب: ناوگان حمل و نقل عمومی توسعه می یابد

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد، مجتبی فرهمند شهردار منتخب یزد در مراسم رونمایی و بهره برداری از ناوگان اتوبوس و مینی بوس های جدید خریداری شده که به مناسبت هفته حمل و نقل و با حضور معاون امور عمرانی استاندار، سرپرست فرمانداری یزد، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، فرمانده پلیس راهور استان و مسئولین شهری در پایانه مسافربری درون شهری امام علی(ع) برگزار شد گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری توسعه می یابد.

مجتبی فرهمند با بیان اینکه توسعه و تقویت حمل و نقل عمومی از مهمترین سیاست های شهرداری یزد در زمینه رشد سهم حمل و نقل عمومی است افزود: لازمه و توسعه شهرها توسعه حمل و نقل است.

وی بر لزوم بازسازی ناوگان اتوبوس تاکید کرد و گفت: موضوع خرید و نوسازی ناوگان اتوبوس‌ شهری در دستور کار شهرداری یزد قرار دارد ولی قیمت ها بسیار متفاوت شده است که با بازسازی ناوگان از قبیل تغییر و تقویت موتور برای استفاده از کولر، تغییر بدنه به مدل 2018 و تجهیزات داخلی خواهد بود می شود بهره وری ناوگان حمل و نقل و کیفیت خدمات را افزایش داد.

شهردار منتخب یزد با بیان اینکه برخی از خودروهای حمل و نقل عمومی بیش از 14 سال عمر دارد، افزود: این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا میانگین عمر مفید ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار پایین تر از این میزان بوده و این شرایط ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی استان را دو چندان کرده است.

مجتبی فرهمند در خصوص وضعیت ناوگان اتوبوس گفت: سازمان حمل و نقل بار ومسافر یزد دارای 263 دستگاه اتوبوس فعال درون ‌شهری و با مدل سال های 75 و 80  می باشد که دیگر پاسخگوی نیاز شهری نیست.
وی افزود: در سال 1394  تنها پنج دستگاه و در سال 1395 نیز پنج دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی شهر یزد افزوده ‌شده که تأثیری در فرآیند نوسازی ناوگان حمل‌ و نقل شهری یزد نداشته است.
شهردار منتخب یزد اضافه کرد: ناوگان اتوبوسرانی شهر یزد نیازمند نوسازی است و هزینه آن باید از سوی دولت، شهرداری و مردم تأمین شود که متأسفانه از سال 1391 تاکنون کمکی از طرف دولت به این طرح نشده است.
وی با بیان اینکه با برنامه های متنوع شهرداری و حمایت شورای شهر، قرار است حمل‌ و نقل عمومی یزد متحول شود، خاطرنشان کرد: برای خرید هر دستگاه اتوبوس و نوسازی آن، دولت می بایست 82.5 درصد و بهره بردار نیز 17.5 درصد هزینه را پرداخت کند که طی 6 سال گذشته هیچ گونه کمکی صورت نگرفته و با قیمت های امروزی، هیچ بهره برداری زیربار خرید ناوگان جدید نمی رود.
فرهمند درباره وضعیت ناوگان مینی بوس رانی یزد هم گفت: یکهزار و 50 دستگاه مینی بوس در شهر وجود دارد که 928 دستگاه بالای 15 سال عمر دارد و در مجموع میانگین عمر مینی بوس های یزد 27 سال است.

شهردار منتخب یزد با بیان اینکه در این بخش نیز دولت مشوقی برای حمایت از بهره برداران نداشته، گفت: با توجه به رشد قیمت مینی بوس، بخش خصوصی توانایی خریداری ندارد.
فرهمند درباره طرح نوسازی تاکسی های شهری هم گفت: بیش از 30 درصد تاکسی های یزد یعنی از یکهزار و 501 دستگاه، 546 دستگاه فرسوده و میانگین عمر تاکسی ها نیز بیش از 9 سال است.

وی تأکید کرد: به همین دلیل دولت باید طرح ویژه ای را برای نوسازی حمل و نقل عمومی درون شهری پیگیری کند تا مشکلات حل شود.

شایان ذکر است با همکاری شواری اسلامی شهر و شهرداری یزد از 12 دستگاه اتوبوس شهری، 14 دستگاه مینی بوس و یک دستگاه مینی بوس ویژه معلولین  با اعتباری بالغ بر 140 میلیارد ریال رونمایی شد.