روزنامه همشهری سه شنبه 26 تیر ماه 1397؛ گرمای جانکاه در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر یزد

روزنامه همشهری سه شنبه 26 تیر ماه 1397؛ گرمای جانکاه در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر یزد

 همشهری یزد روز سه شنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۷:

گرمای جانکاه در ناوگان حمل و نقل عمومی یزد

 

رانندگانی که نسبت به روشن شدن سیستم سرمایش اتوبوس ها اقدام نکنند، جریمه می شوند!

رییس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد به دنبال گلايه برخي شهروندان از عدم فعاليت سيستم خنك‌كننده در اتوبوس‌هاي ناوگان حمل و نقل شهري در يزد، اعلام می کند: رانندگان اين اتوبوس‌ها موظف به استفاده از اين سيستم‌ها براي مسافران از ساعت 9 تا 19 هستند وگرنه 3 ساعت از کارکرد روزانه‌شان کسر می شود.

به گزارش ایسنا، يكي از معضلات امروز بسياري از شهرهاي كشورمان از جمله يزد، ترافيك معابر و راهكار اساسي براي رفع آن استفاده شهروندان از وسايل نقليه عمومي است.

البته در حالي اين موضوع نيز مورد تاكيد مسئولان حوزه ترافيك شهرداري است كه بسياري از ناوگان حمل و نقل عمومي امكانات لازم براي جذب شهروندان را ندارند.

اين مشكل در برخي از ايام سال مانند فصل گرم تابستان مضاعف مي‌شود به طوري كه اين خوردوها در برخي روزها كه دماي هوا در شهري مانند يزد به بالاي 40 درجه سانتيگراد مي‌رسد عملاً به كوره‌هاي آدم‌سوزي تبديل مي‌شوند و حتي استفاده از آنها در مسيرهاي كوتاه را ناممكن می کند.

هرچند برخي اتوبوس‌هاي اين ناوگان امكانات خنك‌كننده ندارند ولي بسياري از آنهايي كه داراي چنين سيستم‌هايي هستند به اذعان شهروندان، رانندگان از خنك‌كننده‌هاي خود استفاده نمي‌كنند و هيچ بهايي به مسافران خود نمي‌دهند.

 

سفرهاي ملالت‌آور درون شهري با اتوبوس؛

«فاطمه زارع» یکی از اين شهروندان با اشاره به این که هر روز چندين بار از اتوبوس براي جابجايي در شهر استفاده مي‌كند، مي‌گويد: استفاده از وسایل ناوگان حمل و نقل عمومی در يزد در ساعات گرم ايام تابستان بسيار سخت و ملالت‌بار است.

وی اضافه مي‌كند: برخي از اين اتوبوس‌هاي آهني كه به طور معمول گرماي زيادي را جذب مي‌كنند، كولر و وسايل خنك‌كننده ندارد و آن دسته هم كه داراي اين وسايل هستند از سوي رانندگان براي مسافران استفاده نمي‌شود.

زارع عنوان مي‌كند: حتي همان چند پنجره کوچک بالای اتوبوس نیز بیشتر اوقات بسته است و مسافران بايد در مسافتي كه با اين وسيله نقليه مي‌پيماند، گرمای غیرقابل تحملی را تحمل كنند.

«محمد‌مهدی دهقانی‌زاده» یکی دیگر از شهروندان یزدی نيز از كم‌توجهي به رفاه مسافران در ناوگان حمل و نقل عمومي به ويژه در ايام تابستان گلایه مي‌كند مي‌گويد: در حالي كه مسافران بايد گرمای طول مسير را تحمل كنند، خیلی از رانندگان تنها در مقابل خود یک کولر کوچک گذاشته‌اند و توجهي به مشكل مسافران و تذكر آنها نمی کنند.

وی اظهار مي‌كند: مسافراني كه در ديگر ايام سال از اين ناوگان استفاده مي‌كردند، در ماه‌هاي گرم تابستان به دليل عدم استفاده از وسايل خنك‌كننده در اتوبوس‌ها، پرداخت هزينه بیشتر برای استفاده از ديگر وسايل نقليه عمومي مانند تاکسی‌ها را به جان می خرند.

 

رانندگان متخلف جريمه مي‌شوند؛

در همین حال رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد تاكيد مي‌كند كه رانندگان باید در طول ساعات 9 تا 19 فصل تابستان نسبت به استفاده از وسايل خنک‌کننده خود براي مسافران اقدام كنند و در غير اين صورت به ازاي عدم استفاده از اين وسايل 3 ساعت از کارکرد روزانه آنها كسر می شود.

«محمدرضا شفیعی» عنوان مي‌كند: ناظران هر پایانه مسافري بر استفاده رانندگان از کولرهایشان نظارت كامل دارند ولي شهروندان نيز مي‌توانند در صورت هر گونه گلایه و شکایت در اين باره، موارد را با شماره 1889 در ميان گذارند.

وی يادآور مي‌شود كه اتوبوس‌های داراي کدهاي 457 به بالا مجهز به سیستم‌های خنک‌کننده هستند كه بايد از آنها براي مسافران خود بهره گيرند ولي تعدادی از اتوبوس‌ها نيز چنين امكاناتي ندارند و تا زمان اختصاص اعتبار برای نوسازي آنها، چاره‌ای جز تحمل نیست.

روابط عمومی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد