حضور محمد رضا شفیعی در سی و پنجمین مجمع عمومی عادی اتحادیه تاكسیرانی‌های كشور؛

حضور محمد رضا شفیعی در سی و پنجمین مجمع عمومی عادی اتحادیه تاكسیرانی‌های كشور؛

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور، سی و پنجمین مجمع عمومی عادی اتحادیه تاکسیرانی‌های شهر کشور بعد از ظهر جمعه مورخ 10 اسفند 97 با حضور مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رييس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، پوریا محمدیان یزدی مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترافیک و دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، مسعود نصرتی جانشین رئیس سازمان و معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مجید عبدالهی رئیس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداري‌ها و دهياريهاي كشور، مرتضی ضامنی مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور ، مدیران سازمان‌های تاکسیرانی و حمل و نقل بار و مسافر شهرداری‌های کشور، توکلی عضو هیئت مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران و جمعی از مسئولین حوزه حمل و نقل در شهر مشهد برگزار گردید.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رييس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور تاثير اتحاديه‌های تاكسيراني‌هاي شهري و اتوبوسرانی‌های كشور و سازمان‌هاي تاكسيراني و اتوبوسرانی شهرداري‌ها را در حوزه حمل و نقل شهري با اهميت برشمرد و گفت: عملکردها در حوزه تاكسيراني و اتوبوسرانی شهري باید به گونه‌ای باشد که زمینه را برای ارائه خدمات مناسب و متناسب با نیاز جامعه هدف در دو بخش رانندگان اتوبوس و تاکسی و شهروندان متقاضی به استفاده از تاکسی و اتوبوس فراهم آورد.
مهدي جمالي نژاد با بيان اينكه 25درصد جابه جايي مسافران در شهرها توسط تاكسي صورت مي گيرد، گفت: کارکرد تاکسی در حمل و نقل شهری کاربردی و تأثیر گذار است، از این رو لازم است برای این بخش برنامه ریزی‌های کارشناسی و کاربردی را با رویکرد ارائه خدمات مناسب و با کیفیت به عمل آورد.
وي نوسازي ناوگان تاكسيراني شهري را یکی از نیازهاي اصلي اين بخش عنوان نمود و گفت: طي اقدامی ملی و با يك همكاري و همفكري جمعي زمينه اسقاط بیش از 74 هزار دستگاه تاکسی فرسوده و واگذاری 64 هزار دستگاه تاکسی جدید به متقاضیان فراهم آمد كه که متاسفانه در حال حاضر به علت مشکلات پیش آمده در حوزه تولید و بد عهدی خودروسارزان، این طرح ملی رو به متوقف شدن است و انتظار داريم تمامي مسوولان به اين موضوع مهم در عرصه حمل و نقل عمومي شهري، توجه لازم داشته باشند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه 80 هزار میلیارد ریال در بودجه سال آینده برای انتشار اوراق مشارکت به شهرداری ها اختصاص یافته است، گفت:اوراق مشارکت در این شرایط می تواند به حوزه اتوبوسرانی و مترو کمک کند.
رئیس سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور با بیان اینکه معاونت عمرانی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تمام قد به‌دنبال این است که مشکلات کشور را حل کند و به هر نحوی که هست مشکلات را در این فضای سخت حل کنیم، افزود: برای تامین مالی نوسازی ناوگان اتوبوسرانی درون شهری، پیگیری طرح رئیس جمهوری در حال انجام است.
جمالي نژاد در ادامه موضوع‌هاي بیمه رانندگان، ارائه خدمات حمایتی به رانندگان، اصلاح قوانین مازاد در این بخش و استفاده از ایده های نو و فناوري‌هاي جديد را ساير موضوعاتی ذكر نمود كه باید در حوزه تاكسيراني و اتوبوسرانی شهري اجرايي شود تا بتوان انتظار افزایش کیفیت و ارائه خدمات مناسب را در این بخش داشت.
وي تصريح كرد: همه این موارد نیازمند کار جمعی و مشارکت همگانی است که با همکاری راننده‌های اتوبوس و تاکسی، سازمان‌هاي تاكسيراني و اتوبوسرانی شهرداري‌ها، اتحادیه‌های تاكسيراني و اتوبوسرانی‌هاي شهري كشور و در نهایت مجموعه وزارت کشور قابلیت اجرا پیدا می کند.
رييس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، موضوع اختصاص بودجه برای بیمه رانندگان حمل و نقل شهری را مصداقی از کارهاي جمعي برشمرد كه با مشارکت همگانی فعالین این عرصه در کمیسیون اصلی موضوع در مجلس به تصویب رسید و تصريح كرد: در این بین نقش اتحادیه‌های اتوبوسرانی و تاكسيراني‌هاي شهري كشور به عنوان محور موضوع و حلقه ارتباطی سازمان‌های تخصصی با مجموعه وزارت کشور بسیار مهم و کاربردی است.
این مسئول افزود: تقویت اتحادیه‌های اتوبوسرانی و تاكسيراني‌هاي شهري كشور به مثابه تقویت سازمانها و حوزه تاکسیرانی و اتوبوسرانی است و این مهم با حمایت سازمانهای عضو و با حمایت مناسب اعضاء عملیاتی می‌شود و در پي آن مي‌توان انتظار ارائه خدمات مناسب را در این بخش داشت.
رييس شوراي عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور،‌ راه اندازي سامانه ملی حمل و نقل دانش آموزی را از دیگر طرح‌های ملی عنوان نمود كه اتحادیه تاکسیرانی‌هاي شهري كشور به نمایندگی از جانب وزارت کشور مجری آن بود و تاكيد نمود: لازم است در سال آینده تمامی فعالیت‌ها در این بخش بر بستر این سامانه انجام شود.
وي در ادامه با بيان اينكه در سال جاری با توجه به مشکلات بوجود آمده در افزایش قیمتها در بخش‌های مختلف، چند اقدام شایسته و مهم در اتحادیه تاکسیرانی‌هاي شهري كشور به مرحله اجراء در آمد ، گفت: توزیع لاستیک و قطعات يدكي و اجرایی کردن طرح سبد بیمه ای رانندگان با مشارکت بانک قرض الحسنه مهر و بیمه دانا و همچنین اختصاص بسته حمایتی دولت به رانندگان و برنامه‌ريزي براي اقدامات ورزشی و برگزاری مسابقات فوتسال تاکسیرانی‌های کشور از جمله موضوعات حمايتي مهمی بود كه با محوريت اتحادیه تاکسیرانی‌هاي شهري كشور صورت پذيرفت و لازم است این نوع خدمات، که باعث کمک به رانندگان و توسعه نشاط در بین فعالین این عرصه می شود، ادامه یابد.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور اضافه كرد: ما در مجموعه وزارت کشور به عنوان پشتیبان و حامی حمل و نقل شهری کشور همواره آمادگی کمک به حل مشکلات در این بخش را داریم و موضوع تغییر ساختار سازمانها، از موضوعاتی است که اعتراض های بسیاری را به همراه داشته است و لازم است در یک اقدام کارشناسی راهکارهای برون رفت از این چالش بررسی و بهترین روش به مرحله اجراء در آید.
 
 جمالي نژاد يادآور شد: در خصوص سایر موضوعات نیز در مجموعه وزارت كشور و سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور اين آمادگی وجود دارد تا موضوعات مطرح توسط اتحادیه‌های اتوبوسرانی و تاکسیرانی‌هاي شهري كشور جمعبندی و به منظور تصمیم گیری به وزارت کشور ارسال شود.
 
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین یادآور شد: برای نخستین‌بار در دولت یازدهم، کمیسیونی در دولت برای حل مشکلات شهرداری کلان شهرهای کشور ایجاد شد ولی از این ظرفیت به نحو مناسب استفاده نمی‌شود که امیدوارم تمامی شهرداریهای کلان شهرها و سایر شهرها از ظرفیت این مهم استفاده کنند.
شایان ذکر است در ابتدا مراسم مرتضی ضامنی مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور ضمن خیر مقدم به حاضران در مجمع، دقایقی به ارائه گزارش عملکرد اتحادیه در زمینه‌های نوسازی ناوگان تاکسی‌های فرسوده، تفاهم نامه خدمات بیمه‌ای، خدمات رفاهی و همچنین اقدامات فرهنگی و ورزشی صورت گرفته پرداخت و از برنامه‌های آتی هدف گذاری شده اتحادیه برای سال آینده سخن گفت.   
شایان ذکر است، محمد رضا شفیعی، رئیس سازمان حمل و نقل بارومسافر شهرداری یزد نیز ضمن حضور در این مجمع با مدیر عامل سازمانها و اعضای اتحادیه نیز به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل و مشکلات تاکسی های درونشهری پرداخت.